Nowe używane samochody – jak oni to robią?

Kupując używane auto

Każda osoba planująca zakup samochodu musi wziąć pod uwagę czynniki takie jak stan techniczny, czy wizualny auta. Dylemat jednak pojawia się w miejscu, gdy mamy do wyboru kilka podobnych samochodów. W takim przypadku klient chciałby kupić „jak najtaniej” i jednocześnie „jak najlepiej”, zaś każdy sprzedający chce sprzedać „jak najdrożej”. Ci drudzy, w celu wyróżnienia swojej oferty stosują zabiegi tj. regeneracja skóry foteli, czy korekta lakieru.

Oferta w Internecie

Szukając konkretnego modelu auta zdecydowanie najbardziej rzetelnym wyborem byłoby kupno od zaufanego znajomego, jednak najczęściej po prostu nie mamy takiej możliwości. W takim przypadku udajemy się do komisu – o którym później – lub szukamy oferty w Internecie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obejrzenia zdjęć oraz przeczytania opisu bez wychodzenia z domu. Wadą – wiarygodność oferty, która może nie do końca być zgodna z prawdą. Doświadczeni sprzedawcy zawsze zrobią zdjęcie pod kątem, który dobrze prezentuje auta i ukrywa ewentualne skazy, wymienią tanie elementy ozdobne lub wykonywana jest na autach korekta lakieru. Wszystko to, aby auto rzucało się w oczy.

Pierwsze wrażenie

Gdy już wybierzemy ofertę z Internetu, umówimy spotkanie i się na nie udamy, musimy pamiętać, że od tej pory obowiązują zasady takie same, jak w przypadku komisu. Nigdy nie wiadomo z kim mamy do czynienia, a więc należy zakładać najgorsze – doświadczony sprzedawca, czyli człowiek, który wie, że przeciętny klient kupuje oczami. Z tego też powodu, jeśli widzimy auto, które wygląda bardzo dobrze, ale jego cena jest niższa od ofert konkurencyjnych powinna zapalić się czerwona lampka. Częstym zabiegiem jest wymiana pedału hamulca (co świadczy o wysokim przebiegu lub głównym miejscu użytkowania – mieście) lub renowacja skór foteli. Szczególnie należy zwracać uwagę na fotel kierowcy, który jeśli jest bardziej zużyty od pasażerskich wyraźnie wskazuje na jednego użytkownika auta, prawdopodobnie przedstawiciela handlowego, który tygodniowo może pokonywać nawet do 1000km! Oczywiście korekta lakieru nie musi być jedynym wykonywanym zabiegiem, można także wykonać renowację sków lub tapicerki, aby i wnętrze wyglądało dobrze.

Warto zapamiętać!

Kupno auta to odczuwalny wydatek zarówno dla Kowalskiego, jak i właściciela dużego auta, dlatego powinniśmy zwracać uwagę na wiele szczegółów, które mogą sugerować zły stan auta. Pierwszym krokiem korekta lakierujest uświadomienie sobie, że sprzedawcy dobrze wiedzą, iż klient kupuje oczami, a więc z pozoru dobrze utrzymane, czyste auto niekoniecznie musi być „jak nowe”. Wręcz przeciwnie, w przypadku okazyjnej ceny połączonej z nieskazitelnym stanem zewnętrznym auta musimy zachować ostrożność. Często auta z wysokimi przebiegami zostają oddane renowacji – pranie tapicerki, rozpylenie zapachu przed sprzedażą, czy korekta lakieru to tylko kilka przykładów, jak możemy się oszukać i zawsze powinniśmy sprawdzić stan techniczny – najlepiej na stacji kontroli pojazdów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 4 =